Współpraca z trenerem personalnym – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Liczne badania pokazały już, że treningi personalne działają znacznie lepiej od tych treningów, które człowiek sam dla siebie układa i które sam później wykonuje, często w ogóle nie zwracając uwagi na technikę poszczególnych ruchów, robiąc zbyt długie przerwy między kolejnymi ruchami i nie angażując się w stu procentach w ćwiczenia. A można robić to lepiej. Trener personalny właśnie w tym ma ci pomóc. Wasza współpraca może rozpocząć się jeszcze dziś. Jeżeli jednak dalej nie wiesz, na czym ona będzie polegać, poniższe odpowiedzi na często zadawane pytania nieco cię uspokoją, ponieważ rozwieją twoje wątpliwości i rozjaśnią ci pewne sprawy w głowie.

Jak zacząć taką współpracę?


To akurat jest banalnie proste. Znajdujesz jakiegoś trenera personalnego, zgłaszasz się do niego i następnie zaczynacie działać. Oczywiście możesz się z nim skontaktować telefonicznie albo też wysłać wiadomość e-mail bądź wypełnić specjalny formularz z zapytaniem o współpracę, jeżeli takowy występuje na stronie internetowej konkretnego instruktora. Pamiętaj jednak, że nie zawsze ta odpowiedź będzie pozytywna. Najsłynniejsi trenerzy mają niestety mocno napięty grafik, dlatego trzeba się do nich zapisywać nieraz z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli więc ewidentnie zależy ci na tym, by trenować z jakimś konkretnym i niestety dość sławnym trenerem osobistym, zgłoś się do niego jak najszybciej. Albo jednak poszukaj kogoś innego. Nawet ten nieznany nikomu trener osobisty może okazać się świetnym wyborem – bardzo często to takie osoby najbardziej angażują się w pracę z klientami, bo chcą pokazać im, że naprawdę znają się na rzeczy i w ten sposób chcą też przekonać do siebie innych trenujących.

Jak będzie wyglądać pierwszy trening osobisty?


Na pierwszym spotkaniu w rzeczywistości w ogóle nie musicie ćwiczyć. Często odbywa się ono na neutralnym gruncie, niekoniecznie nawet na siłowni, a służy ustaleniu warunków współpracy, określeniu celów klienta i dogadaniu się na różnych płaszczyznach. Na ogół jednak trenerzy personalni preferują konsultacje połączone ze wstępnym treningiem, który pozwala im się rozeznać w sytuacji. Twój instruktor musi cię poznać. Nie może uwierzyć ci na słowo i założyć, że rzeczywiście jesteś osobą sprawną, elastyczną i mobilną, tak jak zaznaczyłeś w formularzu. Wasz pierwszy prawdziwy trening będzie więc takim testem twoich umiejętności. Nie martw się jednak i nie stresuj na zapas, bo nikt nie będzie cię tutaj oceniał czy jakkolwiek krytykował za to, że nie potrafisz czegoś zrobić, jesteś za wolny albo w ogóle szybko się poddajesz. Trener personalny w ten sposób próbuje po prostu cię poznać. Chce dowiedzieć się, nad czym powinniście od razu popracować, a co może odpuścić. To ważne, abyście razem ustalili cele wspólnych treningów. Być może okaże się, że powinny być one jednak inne niż te, które ustaliłeś sobie sam na początku, jeszcze przed nawiązaniem współpracy z trenerem.

Ile to kosztuje?


Pytanie chyba najbardziej interesujące, a niestety najtrudniejsze do wyjaśnienia. Po prostu nie da się na nie odpowiedzieć. Można podawać jakieś ogólnikowe stawki, ale w rzeczywistości nie są one praktycznie żadnym źródłem informacji, ponieważ widełki są rozległe – ceny treningów personalnych wahają się od niecałych stu złotych do nawet pięciuset złotych za jedne zajęcia. Skąd te różnice? Łatwo można się tego domyślić. Sławny w Polsce i na świecie trener osobisty, który obsługuje największe gwiazdy showbiznesu, wydał kilka książek i jeszcze do tego często pojawia się w telewizji jako ekspert od sportu na pewno będzie domagać się od klientów znacznie większych pieniędzy niżeli osoba, która dopiero co ukończyła weekendowy kurs i poprzez prowadzenie treningów personalnych chce sobie jedynie dorobić. Określ więc swoje możliwości. Dobrze by było, gdybyś na samym początku ustalił jeszcze, ile pieniędzy jesteś w stanie włożyć w pojedynczy trening personalny. Trzymaj się tej stawki i nie zmieniaj jej tylko dlatego, że jakiś trener próbuje cię do tego nakłonić. Świetni instruktorzy nie muszą być instruktorami drogimi. Czasem naprawdę warto dać szansę tym „tańszym”, którzy nie mają jeszcze aż tak dużego doświadczenia z pracy klientami, ale za to nadrabiają zaangażowaniem, przyjaznym usposobieniem i kreatywnością, która w przypadku ćwiczeń też jest jednak bardzo ważna.

Jak się przygotować do treningów personalnych?


Tak samo jak i do wszelkich innych ćwiczeń. Gdybyś miał zamiar sam po prostu udać się na siłownię, na pewno zabrałbyś ze sobą jakiś wygodny strój sportowy, większy ręcznik przeznaczony do kładzenia go na maszynach i matach, mały ręcznik do wycierania potu z czoła, butelkę wody, buty na przebranie i ewentualnie jakiegoś batonika energetycznego bądź żel energetyczny. Trening personalny wymaga jednak od ciebie także przygotowania mentalnego. Po prostu nastrój się do niego maksymalnie pozytywnie i od razu załóż, że zdołasz czerpać samą przyjemność z ćwiczeń. Ciesz się czasem spędzonym na siłowni. Ten sport naprawdę może stać się pasją!

One thought on “Współpraca z trenerem personalnym – odpowiedzi na najczęstsze pytania

  1. Dla optymalnych efektów na siłowni trener personalny jest bardzo pomocny. Ja korzystałem z takich usług na początku mojej przygody z treningiem.

Comments are closed.