Treningi na czczo – czy warto je stosować?

Ćwiczenia na czczo mają spore grono zwolenników, które przekonują, że dzięki temu można szybciej osiągnąć efekty, a podczas treningu poczuć się lekko, co wpływa na jakość ćwiczeń. Jednak, czy faktycznie trenowanie na czczo ma sens?

Trening na czczo

Poranny trening bez zjedzenia posiłku może być dobrym pomysłem lub totalną porażką. Wszystko zależy od tego, jakie cele sobie postawiliśmy. Warto również pamiętać, że nie każdy czuje się dobrze, trenując na czczo, a w przypadku złego samopoczucia, zawrotów głowy, czy innych niepokojących objawów lepiej zrezygnować z trenowania bez śniadania, nawet jeśli przybliża nas to do celu.

Odchudzanie

W trakcie odchudzania treningi na czczo mogą znacznie przyspieszyć efekty, co wynika z faktu, że organizm szybciej korzysta z tkanki tłuszczowej jako źródła energii. To oznacza, że mimo spalania takiej samej ilości kalorii, szybciej zauważymy utratę nadprogramowych kilogramów. Niestety rezygnacja ze śniadania może spowodować, że ćwiczenia będą mniej intensywne i krótsze, a więc efekt może być osłabiony. Dlatego, najlepiej porównać trening na czczo i po śniadaniu, biorąc pod uwagę samopoczucie i osiągane wyniki i dopiero podjąć decyzję.

Siła i wytrzymałość

Trening na czczo, gdy ważna dla nas jest rozbudowa masy mięśniowej, chcemy budować siłę lub wytrzymałość, nie ma najmniejszego sensu. Do przeprowadzenia pełnego treningu na maksimum mocy niezbędna jest energia, której po nocnej przerwie może brakować. Niski poziom glukozy we krwi i glikogenu w mięśniach oraz wątrobie sprawi, że trening będzie mniej wydajny, a regeneracja mięśniowa utrudniona, nawet jeśli po ćwiczeniach od razu dostarczy się organizmowi białka i węglowodanów.

Posiłek przed treningiem

Osoby, które planują poranne treningi, ale ich celem nie jest odchudzanie lub źle się czują bez posiłku, powinny koniecznie zjeść lekkie śniadanie. Co warto wybrać na poranną przekąskę przed treningiem? Przede wszystkim należy zadbać o sporą ilość węglowodanów prostych i złożonych. Cukry proste szybko uzupełnią zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, który dostarczy energii niezbędnej do wzmożonego wysiłku mięśni. Węglowodany złożone wolniej się rozkładają, dzięki czemu zapewniają organizmowi energię na dłuższy czas, co pozytywnie wpłynie na efektywność treningu. W posiłku może znaleźć się również białko i tłuszcze, ale nie musi być ich dużo. Ważne, aby posiłek był łatwostrawny i niezbyt obfity, aby nie obciążał żołądka i jelit. Doskonale jako taki lekki posiłek sprawdzają się różnego rodzaju koktajle, smoothie, jogurt z owocami i otrębami, czy niewielka porcja owsianki.

One thought on “Treningi na czczo – czy warto je stosować?

  1. Ja nie wyobrażam sobie treningu na czczo. Kompletnie nie mam energii w porannych godzinach.

Comments are closed.