Trening siłowy z priorytetem na daną partię mięśniową

Początki na siłowni są dla wielu osób bardzo owocne. Wtedy nawet intuicyjny trening daje odpowiedni bodziec do wzrostu mięśni. Jednak z biegiem czasu, gdy sylwetka nabierze już jakichś proporcji i kształtów, można dostrzec pewne mankamenty w sylwetce. Wtedy przychodzi czas na to, aby wprowadzić trening siłowy z priorytetem. Oznacza to, że dana partia mięśniowa otrzyma większą objętość treningową. Jednak aby taki zaawansowany sposób treningu przyniósł oczekiwane rezultaty, należy wszystko dokładnie zaplanować.

Dla kogo jest trening siłowy z priorytetem?


Priorytet na daną partię mięśniową można wprowadzić przede wszystkim u osób co najmniej średnio zaawansowanych. U osób początkujących powinno się stosować trening, który będzie sukcesywnie rozwijał całe ciało. Natomiast na priorytety przyjdzie jeszcze czas. Z kolei osoby średnio zaawansowane mogą już myśleć nad tym, aby ułożyć trening mający na celu poprawić najsłabsze partie mięśniowe.

W jaki system treningowy najlepiej wdrożyć priorytet?


Wielu trenerów personalnych trzyma się tej zasady, aby wpleść priorytet w system treningowy, który angażuje każdą partię mięśniową minimum 2 razy na tydzień. Z tego powodu najlepszym wyborem na priorytet w treningu wydaje się trening z podziałem Push/Pull bądź też Push/Pull/Legs, gdzie jedna partia mięśniowa otrzyma priorytet. To pozwoli skupić się na rozwoju właśnie tej partii, która w największym stopniu odbiega od całej sylwetki. Mogą to być nogi, klatka piersiowa, czy też barki. Wszystko zależy od indywidualnych braków w sylwetce.

Stąd też trening z podziałem Push/Pull sprawdzi się bardzo dobrze, jeżeli chcemy przyłożyć się do konkretnej partii mięśniowej. Jeżeli kuleją u nas mięśnie klatki piersiowej i chcemy poprawić ich wygląd, to trening Push/Pull pozwoli nam przetrenować ten mięsień nawet 3 razy w tygodniu. oprócz tego można wpleść takiego metody treningowe jak dropset czy też superserie.

Priorytet na partię mięśniową a pozostałe grupy mięśniowe


Podczas układania planu treningowego stricte na poprawienie danej grupy mięśniowej sporo ludzi popełnia jeden kluczowy błąd. Otóż jest nim zbyt duża ogólna objętość treningowa. Otóż powinno się zwiększyć ilość serii i dołożyć ćwiczeń jedynie na partię, która w naszym przypadku odstaje. Pamiętajmy, że dołożenie objętości na jedną partię, automatycznie równa się ze zmniejszeniem objętości na pozostałe partie mięśniowe. Jeśli zwiększymy ilość ćwiczeń i serii na wszystkie partie mięśniowe to będzie mogło dojść do przetrenowania.

Trening siłowy z priorytetem a dropsety i superserie


Wraz z końcem danego bloku treningowego z priorytetem, możemy również wprowadzić w nasz plan różnego rodzaju dodatki. Dobrze mogą się sprawdzić drop sety oraz serie łączone. To również sprawi, że objętość się zwiększy, a mięsień otrzyma dodatkowy, nieznany dotąd bodziec. Pamiętajmy jednak, że priorytet na daną partię mięśniową powinniśmy stosować z rozsądkiem. Podczas jednego bloku treningowego nie warto dawać priorytetu na więcej niż dwie partie mięśniowe.

Trening siłowy z priorytetem jest naprawdę świetnym rozwiązaniem, które może znacząco wpłynąć na poprawę słabych grup mięśniowych. Jednak należy pamiętać, aby robić to wszystko z głową. Przeładowany plan treningowy, gdy myślimy, że „im więcej tym lepiej” może po prostu skończyć się przetrenowaniem i brakiem oczekiwanych efektów. Warto więc mądrze zaplanować blok treningowy i rozważnie podejść do tematu budowania wymarzonej sylwetki.